Zebrawoods in Gent blijft nog steeds één van de gezelligste festivals van dit land, ook al is de afspraak tijdens het putje van de winter. Helaas kwamen er dit jaar donkere wolken bovendrijven. Niet in de vorm van sneeuw of hagel, wel in die van een onbegrijpelijke beslissing van het Gentse stadsbestuur om de organisatie deels aan banden te leggen. Geen pre- of afterparty meer dus. Dat noemen ze dan ondersteuning van cultuur in Gent. De organisatie liet het niet aan hun hart komen. De opgelegde regels respecteren en voor de rest feesten maar, met De Mens bijvoorbeeld.

Opgericht in 1992 en nog steeds relevant. Live en op plaat. Liefde En Andere Problemen, hun nieuwste is dan wel De Mens old school, maar een levend bewijs dat ze thuishoren in het rijtje van de groten. En dan hebben we het over Noordkaap en Gorki.

Boegbeeld Frank Vander linden ziet er nog even kaal uit als in zijn begindagen, alleen is hij een tikkeltje cynischer geworden. Liefde – en nog erger verliefd worden – is dan ook het grootste probleem in een mensenleven.

Frank was er zich bewust van dat het een optreden aan de halsband zou worden. Vol goesting, wel met het besef dat er geen minuut te lang decibels mochten geproduceerd worden. Maar Vander linden en zijn gevolg weten wat vakmanschap is. Geen probleem dus en dus dansen met de benen die we hebben.

Het optreden in Gent zou een “specialleken” worden. Eerst de nieuwe plaat spelen en met twee extra Gentse gasten. Nu goed, wie de nieuwe plaat kende of de vorige optredens zag, wist dat we Helena Cazaerck van Maria Iskariot en Isolde Lasoen mochten verwachten.


De nieuwe plaat was voor een paar concertgangers misschien wel onbekend terrein, maar het ging er allemaal in als zoete koek. De Mens pur sang. Teksten waar je al eens over nadenkt en met de aanwezigheid van Duracell-konijn Helena zat er een ongeziene pit in dit optreden. Alsook het respect dat de jonge generatie aan deze 60-plussers geeft. Michel De Coster weet waar een bas voor dient, Dirk Jans op zijn beurt hoe je moet drummen en de synthklanken van tovenaar David Poltrock zorgen dan weer voor dat tikkeltje magie.

Geen optreden van De Mens zonder de bekende klassiekers. Op Maandag dook Helena nog eens het publiek in, maar het kippenvelmoment was niet alleen de cover van Fairytale Of New York met Isolde Lasoen, maar ook het door het publiek bijna a capella gezongen Irene. Net voor het einde gaf Michel het verdiende f-woord aan bepaalde politici die cultuur en plezier aan banden willen leggen, maar er was ook afsluiter Ergens Onderweg die ons maar met één gevoel naar huis stuurde: wat voor een resem fantastische nummers heeft deze band toch gemaakt!



