Een week vol optredens en festivals achter de rug? Dan pers je op zondag die laatste donkere dansrestjes er nog uit met het Uitheems Geduister! Maar lekker in de zetel wegzinken kan even goed, deze week met nieuw werk van AD:KEY, S Y Z Y G Y X, Magic Wands, Mass Hypnosis, Rotersand, Know, Papillon De Nuit en Stranger Still.

Facebook / Instagram
AD:KEY
“Voel de beat. Hoor het hart. Kontraktion is er.” En dat is de nieuwe release van het Duitse EBM-duo AD:KEY. Na hun goed ontvangen dubbelalbum 0609 keert het tweetal terug met een strakke ep met herwerkte tracks en niet eerder uitgebracht materiaal.
Andrea en Rene Nowotny werkten daarvoor ook samen met twee legendarische EBM- gastvocalisten: Martin Bodewell (Orange Sector) en Uwe Kanka (Armageddon Dildos). Bodewell leverde tekst en emotionele zang voor Mein Herz aan en Uwe Kanka liet de aanstekelijke single Fühl Den Beat nog een stuk krachtiger klinken.
Met Kontraktion bewijst AD:KEY opnieuw dat ze old school body music kunnen combineren met synthpop-elementen en emotionele storytelling, terwijl ze zich omringen met de artiesten die de scene mede hebben gevormd.
Kontraktion is digitaal verschenen via Alfa Matrix.
S Y Z Y G Y X
De voorbije vier jaar werkte de Amerikaanse Luna Blanc met haar soloproject S Y Z Y G Y X aan haar pas verschenen album Sinner. Haar emotionele beleving zet ze daarop om in sombere post-apocalyptische soundscapes versmolten met retro-pop synthlijnen.
Het resultaat van vier jaar reflectie, groei en creatieve evolutie is een reis geworden langs 16 nummers die haar meest persoonlijke en uitgebreide release tot nu toe lijkt. “Het gaat over de stille rebellie die we dagelijks met ons meedragen: de zonde van geluk vinden in verdriet, de zonde van loslaten, de zonde van vrijelijk liefhebben.”, legt Luna Blanc uit. Elk nummer is een hoofdstuk, elke beat een bekentenis Het album legt de dualiteit vast van vreugde en verdriet, kwetsbaarheid en kracht, imperfectie en schoonheid met broeierige synths, darkwave-texturen en beklijvende melodieën.
“The party in Hell shall be fun; I’ll bring the music!” geeft S Y Z Y G Y X mee en dat kunnen we alleen maar aanmoedigen!
Sinner is digitaal, op cd en op dubbel-lp verschenen via Cold Transmission.
MAGIC WANDS
Van de Amerikaanse darkpopband Magic Wands kregen we deze week de dubbele single Across The Water / Hide (In The Night Remix by Stargods). En dat is er eentje met een donker strikje rond, want Across The Water heeft zowat het mooiste dofdonkere, eenvoudige drumwerk dat we ooit hoorden, met diepe baslijn, glanzende gitaar en die Muse-achtige vocalen. Verleidelijke postpunk ten top! Stargods maakte als extraatje een In The Night Remix van het nummer Hide en voegde er uptempo beats aan toe, waardoor het in een clubsfeertje baadt.
Across The Water / Hide (In The Night Remix by Stargods) is digitaal verschenen via Metropolis Records.
MASS HYPNOSIS
Vanuit Kroatië krijgen we van van de industrial metalband Mass Hypnosis hun nieuwe single Psychoacoustica.
Mass Hypnosis werd oorspronkelijk in 2007 opgericht als een volledige band, maar na verloop van tijd nam Leo Boljesic de creatieve leiding volledig over. Met wortels in crustpunk en deathmetal sinds 1993 en meer dan 30 projecten achter de rug, vormde hij met dit project een platform voor duistere, conceptuele en maatschappelijk betrokken muziek.
Psychoacoustica is de derde single van het aankomende album en brengt ons twee scherpe en intense nummers: Psychoacoustica (Parasite Impulse) en The Sting of Consequence (Sanctimonious Primate). Daarbij lijkt de eerste als een rustig noisy intro in je hersenen te sluimeren, als voorbereiding op de elektronische aanval die daarop volgt in het razende The Sting of Consequence.
De nummers weerspiegelen een kritische blik op een wereld die steeds meer wordt beheerst door geld, waar religie en bedrijven het gezond verstand verdraaien met entertainment, consumententrends en oppervlakkige cultuur. Tegelijkertijd worden echte problemen zoals milieuvervuiling en collectief welzijn genegeerd.
Psychoacoustica is digitaal verschenen.
Instagram – Facebook – Spotify – TikTok
ROTERSAND
Don’t Become The Thing You Hated, zijn de mooie woorden die de Duitse industrialband Rotersand ons deze week schenkt. En die woorden komen samen met het gelijknamige album.
Het in Hamburg gevestigde duo Rotersand (bestaande uit Rascal Nikov en Krischan Jan-Eric Wesenberg) keert terug met een langverwacht nieuw album dat zowel een cultuurkritiek als een muzikaal statement is. In een wereld die steeds meer wordt gedefinieerd door verdeeldheid, vervreemding en existentiële angst, werpt het duo een scherpe blik op de psychologische tol van onze tijd en waarschuwt. De boodschap is duidelijk: door te vechten tegen datgene waar we ons tegen verzetten, lopen we het risico het zelf te worden.
Muzikaal gezien krijgen we een synht-masterclass, waarbij verfijning samengaat met een emotionele impact. Naadloos navigerend tussen complex sound design en strak geconstrueerde ritmische kaders, worden deze gelaagd met melodieuze hooks die even intellectueel boeiend als dansvloerklaar zijn.
De soundscape van het album is duister maar resoluut hoopvol en verkent zoveel stijlen, van stuwende electro met chirurgisch heldere beats en broeierige industriële texturen tot anthemische, bijna dromerige intermezzo’s. Elk nummer openbaart zich als een zorgvuldig vervaardigd geheel, dat de luisteraar constant verrast, maar nooit afdwaalt van zijn emotionele kern.
Don’t Become The Thing You Hated is digitaal en op cd verschenen via Metropolis Records en Trisol.
KNOW
“Tijden veranderen – alles verandert.” In de vroege jaren tachtig was Know een electroproject van de broers Garry en Neil Todd. Nadat ze in een conventionele rockband hadden gespeeld en te maken hadden gehad met te veel wisselende bandleden die de boel verpestten, besloten ze een duo te blijven, terwijl de betaalbaarheid van synthesizers en drumcomputers goed van pas kwam om extra menselijke bandleden te vervangen – zullen we zeggen uiteindelijk voor de betere?!
Het Birninghamse duo bracht in 1982 als The Know slechts 2 nummers uit: Times Change en Knights of Pleasure. De originele masters zijn in de loop der jaren verloren gegaan, maar de opnames zijn zorgvuldig gedigitaliseerd van vinyl en minutieus gerestaureerd en geremasterd. Daarnaast zijn er vijf coverversies toegevoegd door niet minder dan de minimal electronic synth pop-helden Blipblop, maar ook door The Silicon Scientist die zijn dromerig, melancholische synthpopgeluid toevoegt, Flashbacks (ook bekend als Echo West, Silent Signals) met zijn ijskoude maar speelse minimal electronics en Twins Natalia met Kriistal Ann. Een nostalgische synthpopgelukzaligheid!
Knights Of Pleasure is digitaal, op cd en op lp verschenen via Anna Logue Records.
PAPILLON DE NUIT
De dwaasheid van ijdelheid… nachtvlinders zouden er alles van weten… Frozen Charlotte is de zesde single van Papillon de Nuit, de band rond rond songwriter, arrangeur, zanger en multi-instrumentalist Stephen Kennedy. Hij is de enige contstante, want de line-up is vloeiend, met extra muzikanten en zangers. Met zijn project combineert Kennedy dan ook tal van stijlen, met elementen van gothic, klassiek, ambient, opera, spoken word en zang.
Frozen Charlotte is een duister Victoriaans moraliteitsverhaal. En dat klinkt dramatisch goed, alsof Papillon De Nuit geen regels of grenzen kent in zijn sensueel symfonische landschap! Rijkelijk worden de bassen bespeeld, met zwaar en logge drums, terwijl strijkers sierlijk ronken en de vocalen sierlijk vertellend zingen. Een nummer om te vlinderen!
Frozen Charlotte is digitaal verschenen, samen met een knappe clip.
STRANGER STILL
Een stukje postpunkgeschiedenis krijgen we toegezonden via het Duitse label Anna Logue Records, van de Britse band Stranger Still uit Norfolk. De band bestond uit Julian Cator (gitaar), Paul Cator (piano, orgel, synthesizer), Tim Warnes (bas), Frank Warnes (zang, drums) en Ian Johnson (zang, drums).
Hun muziekstijl evolueerde sinds 1979 van glamrock naar punk en new wave (punk kwam pas laat naar Norfolk) en uiteindelijk postpunk, onder invloed van Ultravox, Magazine, Joy Division, Bauhaus en Killing Joke.
De single Solitude/Survivor werd opgenomen in juli 1981, uitgebracht in november en verkocht goed in de regio.
Solitude opent analoog met een ‘primitief’ ritmemachinepatroon en een duister synthgeluid dat langzaam intreedt. Survivor is meer uptempo en basgedreven, wat doet denken aan de vroege Death In June (die later kwam). Teksten als “4 minute warning warning – the sound of today. Our new dream world – Enola Gay” zetten de toon.
De band componeerde een dozijn nummers, demo’s om optredens te krijgen, die helaas nooit goed in een studio zijn opgenomen. Dit zijn dus demo’s of repetitietracks, nooit uitgebracht voor het publiek die nu voor het eerst beschikbaar zijn als download.
Solitude / Survivor is digitaal en op lp verschenen via Anna Logue Records.


