Home ReviewsAlbum Reviews XERXES THE DARK – Absurd (Zāl Records)

XERXES THE DARK – Absurd (Zāl Records)

by Serge Timmers

Het Iraanse eenmansproject Xerxes The Dark heeft ons in het verleden al heel wat mooie plaatjes opgeleverd. Labels als Cryo Chamber, Kalpamantra, Smell The Stench, Sewer Records en Black Mara hebben werk van hem uitgebracht maar nu lijkt het project voornamelijk verbonden aan Zāl Records.

Xerxes The Dark is het alter ego van Mohammadreza G. die je misschien kent van Morego en Blind Owl maar als dat niet zo is, is dat uiteraard ook geen ramp. Feit blijft gewoon dat we opnieuw een sterk staaltje dark ambient op ons bord krijgen, zoals we dat inmiddels gewend zijn van dit project. Vakmanschap, als het ware.

Absurd bevat vijf nummers die qua lengte schommelen tussen zes en negen minuten. Alle vijf maken ze gebruik van dezelfde, traditionele elementen: drones, soundscapes en bakken donkere sfeer. Waar opener False Hope nog hier en daar een vrolijk toontje laat horen, duikt Absurd Life helemaal de duisternis in. Het is één langgerekte soundscape, op het minimalistische af zelfs. Doorheen de nummers verkent Xerxes The Dark emoties als valse hoop en droefenis en de zinloosheid van het bestaan. Vrolijk is dat niet maar meeslepend des te meer. Het uitgestrekte Empty Bowl is daar een prachtig voorbeeld van. Desolaat en onbestemd maar onmogelijk om uit te ontsnappen.

Wat vooral opvalt is de mix tussen duistere emoties en machinale klanken, alsof we vastzitten in een dystopische ondergrond tussen het geraas en gedreun van honderden of duizenden machines die ons leven beheersen. Dat balanceren op de grens tussen ambient en noise is wat de muziek van Xerxes The Dark ook zo boeiend maakt. Het heeft iets organisch en tegelijkertijd lijkt het uit de hand te lopen. Op Tortured For Nothing haalt de artiest nog eens zijn waterfoon boven, wat ergens hoopvol klinkt maar, in combinatie met de krakende drones op de achtergrond best wel onheilspellend overkomt. Afsluiten doen we in stijl, met het dromerige (nachtmerrie-achtige?) No Light (at the End of the Tunnel).

Kortom, Absurd is een steengoede en meeslepende dark ambient plaat zoals we gewend zijn van Xerxes The Dark. Wie zin heeft om zich eens onder te dompelen in zeer donkere, melancholische en doemdenkende muziek, zal hier een vette kluif aan hebben.

Bandcamp / Zāl Records

You may also like

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More