In september 2025, de vierentwintigste om precies te zijn, bewezen Jef Mertens en Dirk Wachtelaer dat ze muzikaal als het ware voor elkaar zijn voorbestemd. In de Audio Plant zetten ze een twee stukken tellende set neer die om vingers en tenen af te likken was. Of toch als we de op vijftig exemplaren uitgebrachte cd mogen geloven die van het gebeuren is verschenen.
Na het fantastische The Flicker die Mertens maakte samen met Glen Steenkiste is deze concertweergave het tweede album op het label Ruined By Numbers. En we vinden deze net zo geslaagd als die andere, dus dat beloofd voor wat nog komen kan en zal.

Net als op Wonderful Brutalism speelt Mertens taishogote en Wachtelaer drums. Eenvoud troef zou men kunnen zeggen / denken, maar niets is minder waar. Wachtelaer is een excellente drummer die weet wanneer hij zich moet inhouden en wanneer hij zich improviserend helemaal kan laten gaan. Dat is al net zo goed het geval bij Mertens, die zijn instrument alsmaar beter onder de knie lijkt te hebben en er zo alsmaar indrukwekkender klanken aan weet te ontlokken.
Dat resulteert in twee lange improvisaties die veel meer zijn dan een drone of experimentele jazz. De taishogoto klinkt bij momenten als het ware als een volledig gitaarorkest, alsof Glenn Branca of Rhys Chatham aan het stuur zitten. Het wordt alsmaar noisier en gelaagder. De muziek kruipt onder ons vel, dwingt om alles neer te leggen en er helemaal in op te gaan, net zoals het duo tijdens het spelen vermoeden we. Het is bijna als een transcendentale ervaring weg van het alledaagse, trippend naar het oneindige. Heerlijk.
Facebook Jef Mertens – Facebook Dirk Wachtelaer


