Home InterviewLERR: “Ik schrijf zonder twijfel, zonder bewijzingsdrang, zonder angst. Dat hoor je”

LERR: “Ik schrijf zonder twijfel, zonder bewijzingsdrang, zonder angst. Dat hoor je”

by Didier Becu

Lerr is al jaren bezig om via Nederlandse hiphop zichzelf en de wereld rondom hem te ontdekken. Onlangs verscheen zijn nieuwste single Mooi Leven. Een reden om eens te babbelen, dachten we.

Waarom koos je voor het pseudoniem Lerr en wat betekent het voor je?
Toen ik een jaar of 12-13 was schreef ik al teksten zonder echt te weten wat hiphop was, en dat deed ik onder de alias Leraimy — uitgesproken als “Lerremy”. Via SpelbrekerZ, een Genkse groep met onder andere Tiewai, kwam ik in contact met Vlaamse rap. Hiphopforums waren toen nog echt een ding en ik merkte dat velen mijn naam begrijpelijk genoeg verkeerd uitspraken. Daarom heb ik hem toen fonetisch geschreven: Lerremy.
Fast forward: een zestal jaar later, toen mijn allereerste plaat Vingerafdrukken (2010) uitkwam, ben ik voluit gegaan voor de afkorting Lerr. Veel van mijn vrienden noemden me toen al zo en ik voel me er ook een pak comfortabeler bij. Als iemand mij aanspreekt met Lerremy, weet ik dat het over een fan gaat uit de stille jaren. Ik voel me gezegend met mijn artiestennaam. Ik heb die naam al vaker gehoord dan mijn eigen naam en ik voel me er goed bij.

LERR © LERR
LERR © LERR

Je bent al twintig jaar bezig met hiphop. Deed je dat altijd in het Nederlands?
Altijd in het Nederlands, ja. Het is een diepe fascinatie geweest. Ik ben heel vroeg begonnen en het zou ondenkbaar zijn geweest om toen een andere taal te gebruiken. Nederlandse hiphop stond toen nog echt in de kinderschoenen. Ik heb de scene zien groeien, net als mezelf. Ik heb vrienden voor het leven gemaakt, mensen die ik al twintig jaar ken en waarmee ik muziek kan maken. Dat is onbetaalbaar. Soms maak ik mezelf wijs dat het makkelijker zou zijn als meer mensen mij konden verstaan, maar ik weet dat niet zo zeker. Ik ben bevriend met artiesten uit Latijns-Amerika die fantastische muziek maken in het Spaans, en ons bereik is vergelijkbaar, dat helpt me die gedachte te doorprikken.
De laatste jaren heb ik wel een fascinatie gekregen voor het Spaans. Ik hou van die taal en ben verliefd geworden op de muziek. Met momenten voel ik me klaar met de Nederlandstalige scene, gewoon omdat ik het al zo lang doe. Dan fantaseer ik erover om Latijns-Amerika in te palmen. Dromen staat vrij. (glimlacht)

Was de keuze voor het Nederlands bewust?
In mijn vroege tienerjaren werd ik meteen gegrepen. Namen zoals Djiggy Djé, Kofhie Connect, The Opposites… fantastisch vond ik die. Doorheen de tijd leerde ik steeds meer artiesten persoonlijk kennen en we rapten allemaal in het Nederlands. Ik heb wel eens in het Engels geschreven, maar er staat vermoedelijk niets van online. Mijn Engels en Nederlands zijn zo goed als gelijkwaardig, dus het zou me lukken. Ik lees mijn boeken liever in het Engels precies omdat je dan zonder vertaling zit. Hetzelfde met ondertiteling. Op het moment dat je met een vertaling werkt, verlies je iets van de boodschap. Ik ontvang mijn informatie liever zo puur mogelijk.

LERR © LERR
LERR © LERR

Jouw teksten zijn vrij persoonlijk. Waarom deel je dat met de wereld?
Dat heeft jaren geduurd. Ik heb mezelf moeten leren om niet te twijfelen, niet te denken aan wat anderen denken, en gewoon te schrijven wat ik zelf comfortabel vind. Ik schrijf zelden, maar als ik het doe, is het met honderd procent slaagkans. Ik schrijf bijna nooit een vers opnieuw. Wat ik geleerd heb: werk je vers af op het moment zelf, want er opnieuw induiken doet de vibe verloren gaan. Ik weet nooit wat er uitkomt als ik aan een nummer begin, maar vanaf de eerste zin ben ik vertrokken en niet meer te stoppen. Mijn teksten komen vanuit de ziel. Ik probeer de energie te laten stromen en mij niet te laten afleiden. Geen berichten, geen sociale media. Als mijn aandacht volledig op de beat en het vers staat, komt alles goed.
Mijn producer en vriend Nesh. komt vaak langs en maakt een beat on the spot. Ik begin te schrijven voor de beat af is en we proberen gelijktijdig klaar te zijn. Spontaniteit boven alles. Als je zeven uur aan een tekst hebt geschreven en die daarna drie keer hebt herschreven, dan wil ik die niet eens horen, want het klinkt. Ik schrijf zonder twijfel, zonder bewijsdrang, zonder angst. Dat hoor je.

LERR © maritomodachi
LERR © maritomodachi

Je nieuwe single heet Mooi Leven. Is dat sarcastisch bedoeld?
Absoluut niet, en ik denk dat je dat ook wel gehoord hebt in het nummer. Het is overigens een van de eerste nummers uit mijn discografie die zo uitgesproken positief is. Dikke shoutout naar Nesh. daarvoor. We zaten in mijn tuin en hij begon een beat te maken op zijn laptop. Ik schreef gelijktijdig mijn eerste vers. De beat inspireerde me om die richting in te gaan. Ik geloof dat je met woorden de toekomst kunt uitspreken. Want is dat niet wat we allemaal willen? Een mooi leven.
Ook Robbie Lewis verdient een shoutout voor de elektrische gitaar in het refrein — heerlijk. Ik hoop meer positieve muziek te maken, want mijn leven is positief. Ik heb een prachtige vriendin, we verwachten onze eerste zoon. Ik heb een fantastische job, krijg veel respect en aandacht voor mijn muziek, en heb mooie relaties met mensen rondom mij. Ik heb de wereld gezien en het grootste deel van mijn dromen al kunnen waarmaken en zelfs overstijgen. Mooi leven, for sure.

LERR © LERR
LERR © LERR

Wat is jouw connectie met het getal 248?
(pauze) Dat getal dook voor het eerst op in een periode kort voor een grote brand, daarna is er heel wat tragedie gevolgd. Het had toen nog geen tastbare betekenis, maar het liet me niet los. Om mezelf te tonen dat ik, ondanks alles, bleef geloven in de visie en de levenslessen van die periode, heb ik later op reis een 248-tatoeage laten zetten. Op mijn hart. Een paar jaar later begon ik muziek te maken met rapper-producer BLNK. Onze muziek klikte zo sterk dat we besloten een groep te vormen. Bij het zoeken naar een naam kwam BLNK met Tweevieracht — vermoedelijk omdat mijn teksten al vele verwijzingen naar 248 bevatten. Dingen zoals: “Tweevier maar zet de acht op zijn zijde, zodat ze begrijpen, het pad is oneindig.” Tweevieracht groeide uit tot iets moois: een sterke achterban, grote liveshows, media-aandacht. Onze discografie bestaat uit een drieluik: II, IV en VIII met respectievelijk twee, vier en acht nummers. Elk nummer duurt exact 02:48 minuten.

Wat mogen we in de toekomst van je verwachten?
Wat ik kan delen: er komt een album aan – God zei dank – een samenwerking tussen Nesh. en mezelf. We hebben een fantastische chemie en genieten echt van het creatieve proces samen. Hoe we elkaar hebben leren kennen? Je leest weleens dat wanneer je echt ergens mee bezig bent, de juiste personen vanzelf op je pad komen. Zo was het ook bij ons. Ik was na het sporten aan het douchen en ik stond te zingen. Hij sprak me aan. De rest is geschiedenis.

Instagram – VI.BE

You may also like

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More