Frakken Zonder Mouwen. Wellicht bedoelen ze daar in de Kempen een bodywarmer mee. Voor Koala Disco de aanleiding om er samen met Klaas Leyssen en Jef Krieckemans een nummer over te schrijven. In het Nederlands nog wel!
De grootste verrassing: de nieuwe single van Koala Disco is in het Nederlands. Vanwaar deze beslissing?
Dit was een toeval. We trokken met een open blik de studio in om een nummer te maken. Al snel bleek dat de Kempen iets was dat ons verbond. Het leek ons dus een verfrissend idee om een ode te brengen aan dit dialect. Het was geen bewuste keuze. Het kwam simpelweg tot stand.
Tegenwoordig zingt iedereen graag in het Nederlands, heb je daar een verklaring voor?
Klopt. Ik heb hier geen eenduidige verklaring voor: het Nederlands is een mooie taal die enige tijd geschuwd werd in Belgische muziek. Niet volledig, maar ze was schijnbaar minder prominent aanwezig, terwijl in de jaren 80 en 90 dit vaak een voor de hand liggende optie was in zowel pop als eerder ondergrondse muziek. Nu zijn er opnieuw Belgische erfgenamen die de kracht van deze taal lijken te erkennen. Het Engels is een courante keuze die diepe wortels in de muziekcultuur kent, maar het Nederlands biedt andere invalshoeken. Het verankert de gedragen boodschap lokaal, wat de muziek voor menig Nederlandstalige persoonlijker maakt. Het heeft een inherente grofheid en directheid die zich goed leent voor punk, een genre dat in Vlaanderen opnieuw opbloeit. De klinkers zijn breed en de medeklinkers hoekig. Het is authentiek en anti-globalisering.

Is het een eenmalige bevlieging, of komen er nog Nederlandse nummers aan?
Misschien. Het smaakt alleszins naar meer!
Frakken Zonder Mouwen gaat over bodywarmers. Hoe zijn jullie daar nu in godsnaam opgekomen?
Het is moeilijk een duidelijk punt aan te wijzen wanneer dit idee zich aandiende. Vermoedelijk waren we reeds begonnen met de Kempische tongval te exploreren en sprak het woord ‘frakken’ ons aan. Een frak zonder mouwen, oftewel een bodywarmer, was voor ons zo’n poëtisch krachtig concept dat we dit pad bleven bewandelen tot er een volledig nummer uit voortkwam. Het verwijst naar een bepaalde matig afgebakende bevolkingsgroep. Het is een kledingstuk dat de romp bewust warm houdt terwijl het de armen koud laat. We hebben ons hoofd er niet over moeten breken. Het leek alsof het nummer al jaren als kogel in de loop zat.
Zelf vind ik dat de single zeer dicht aanleunt bij Arbeid Adelt! Was dat een invloed?
We kennen Arbeid Adelt! en spreken er met lof over, dus de vergelijking nemen we als compliment. Tegelijk voelen we ze zelf niet zo sterk. Het gevaar bestaat dat alles wat Vlaams is van inborst en taal al snel in dezelfde hoek gegooid wordt. We begrijpen vanwaar de associatie komt, maar muzikaal zitten we misschien ergens anders. Invloed wordt overigens ook onbewust opgepikt, dus wie weet zit er wel veel invloed in!

Op jullie nieuwe single speelden Klaas Leyssen en Jef Krieckemans een belangrijke rol. Leg eens uit.
We kennen Klaas en Jef al enige tijd vanuit het ondergrondse circuit. Ik heb altijd een bepaalde affiniteit gevoeld met hun vele projecten. Denk aan The Yummy Mouths, TJE, STEVE en Lintworm. Simpelweg fantastische projecten. Een samenwerking leek me dus interessant. Dit sentiment bleek wederzijds te zijn, wat me zeer enthousiast en nederig stemde. Zoals reeds vermeld, bleek onze Kempische afkomst de lijm te zijn. Binnen dit speelveld wisten we elkaar snel te vinden. Op de single horen we het hyper hypnotische basgitaarwerk van Klaas, het drum gedreun van Jef en mijn eigen synth- en gitaarspel. Tevens wordt er afgewisseld tussen onze drie stemmen. Klaas is met zijn sympathieke en meesterlijke keelklank het meest prominent aanwezig.
Draag jezelf bodywarmers?
Enkel als ik alleen thuis ben.
Naar welke plaat zijn jullie momenteel aan het luisteren?
Momenteel liggen de volgende platen naast de platenspeler:
Ride The Skies van Lightning Bolt.
The New Sound van Geordie Greep.
The Man-Machine van Kraftwerk.
Koala Disco kun je live zien op:
03/06 – Cabron, Antwerpen
26/06 – J’veux Du Soleil, Comines-Warneton
07/08 – Micro Festival, Luik


