Home InterviewCONCERTEN ORGANISEREN: QUINTEN VRANKEN van DE SALOPETTE (GENT)

CONCERTEN ORGANISEREN: QUINTEN VRANKEN van DE SALOPETTE (GENT)

by Didier Becu

Luminous Dash start een nieuwe interviewreeks die we simpelweg Concerten Organiseren zullen noemen. Het is de essentie zelf, want zonder concertorganisatoren geen muziekleven. Daarom deze nieuwe reeks. We klopten aan bij Quinten Vranken, eigenaar van De Salopette en die vind je op Steendam 57 in Gent, wat vlakbij de Vlasmarkt is.

Als ik het goed begrepen heb is De Salopette een nieuwe speler in het Gentse muziekcircuit. Hoe ben je ertoe gekomen om optredens te organiseren?
We organiseren dit jaar voor de derde keer optredens tijdens de Gentse Feesten, al pakken we het dit jaar veel uitgebreider aan dan de vorige edities. Waar we vroeger een vijftal optredens programmeerden, staat er nu elke dag een optreden gepland, met uitzondering van maandag. We zetten er bovendien veel sterker op in qua promotie, via onze website, sociale media, flyers en affiches. Voor het eerst zijn we dit jaar ook opgenomen in het officiële nachtprogramma van de Gentse Feesten.

QUINTEN VAN DE SALOPETTE IN GENT © DE SALOPETTE
QUINTEN VAN DE SALOPETTE IN GENT © DE SALOPETTE

De coronacrisis zorgde voor een jammerlijke rustpauze, maar de laatste maanden is Gent weer volop actief in het muziekmilieu. Hoe verklaar je het feit dat een stad zo’n groot aantal muziekcafés heeft?
Eigenlijk speelde het idee om meer live muziek te organiseren al langer in mijn hoofd, maar het werd telkens uitgesteld. Dit jaar heb ik beslist om er echt werk van te maken. Bovendien werden we spontaan gecontacteerd door heel wat bands en artiesten die graag bij ons wilden optreden. Dat gaf het laatste duwtje om volop in te zetten op live muziek en vooral jonge, beginnende artiesten een podium te geven. Sinds dit jaar organiseren we ook elke eerste donderdag van de maand een concert om 20u30. De bedoeling is om dat in de nabije toekomst uit te breiden naar een wekelijks optreden, telkens op donderdagavond om 20u30. Gent is altijd al een bijzonder culturele stad geweest, vol muziek, dans, kunst en theater. Daarom spreekt dit ook zo aan bij het Gentse publiek. De stad ademt gezelligheid en samenhorigheid, en muziek brengt mensen samen. Dat maakt Gent net zo’n mooie en unieke stad.

Hoe plaats je De Salopette in dat Gents circuit?
Het is voor ons als zaak niet simpel om in dat circuit te geraken, dat vraagt tijd, maar vooral ook consistentie. Mensen moeten weten dat ze op een vaste dag ergens terechtkunnen voor livemuziek. Als je die gewoonte kunt creëren, bouw je stap voor stap een trouw publiek op.

DE SALOPETTE IN GENT © DE SALOPETTE
DE SALOPETTE IN GENT © DE SALOPETTE

Binnenkort zijn er dus de Gentse Feesten en daar doen jullie volop aan mee. Zelden zo’n gevarieerde affiche gezien. Van de jazz van Louisa Hautekiet tot de metal van Stoelen En Banken. Alles kan?
Qua muziek kan er bij ons eigenlijk heel veel. Ik programmeer vooral op gevoel. Als ik het gevoel heb dat een artiest of band binnen de sfeer van De Salopette past, dan zit het voor mij goed. Vaak gaat het ook om artiesten die ik via via of persoonlijk heb leren kennen, wat het extra leuk maakt om hen een podium te geven.

Er zit ook veel luistermuziek in jouw programmatie. Hoe ga je daar mee om, ik bedoel café en zwijgen is niet altijd de beste combinatie?
Onze optredens vinden plaats op de eerste verdieping. Dat werkt verrassend goed. Bezoekers beneden kunnen dankzij de open ruimte meegenieten van de muziek, terwijl ze toch nog rustig kunnen praten. Wie echt voor het optreden komt, kan boven op de eerste rij alles van dichtbij beleven.

QUINTEN VAN DE SALOPETTE IN GENT © DE SALOPETTE
QUINTEN VAN DE SALOPETTE IN GENT © DE SALOPETTE

Hoe bepaal je in feite de programmatie?
Mijn programmatie is een combinatie van artiesten die ik persoonlijk ken en bands die zichzelf voorstellen via mail of Instagram. Als ze enthousiast zijn in hun mail/bericht en ik er na het beluisteren van hun muziek en bij het lezen van hun verhaal gelukkig word, krijgen ze zeker een kans. Bands die goed aanslaan, nodig ik uiteraard graag opnieuw uit. Zo treedt Louisa Hautekiet dit jaar al voor de vierde keer bij ons op, en staan ook Mensje en Cammilou voor de tweede keer op ons podium.

We leven in een land met zeer veel talentrijke bands, maar met weinig speelkansen. Ik neem aan dat je mailbox vol zit. Hoe ga je daarmee om, want je kan niet iedereen een plek geven?
Sinds we maandelijks – en binnenkort wellicht wekelijks – concerten organiseren, krijgen we heel wat aanvragen van bands die graag bij ons willen spelen. Ik houd die allemaal zorgvuldig bij in een mapje. Uiteindelijk selecteer ik vooral op mijn eerste indruk, het enthousiasme in hun mail en natuurlijk of ik hun muziek binnen onze zaak en sfeer vind passen. Ik probeer ook iedereen een antwoord te geven, ofwel met een concrete datum, ofwel met de boodschap dat ik hun gegevens zeker bewaar voor de toekomst.

QUINTEN VAN DE SALOPETTE IN GENT © DE SALOPETTE
QUINTEN VAN DE SALOPETTE IN GENT © DE SALOPETTE

Voor bands die meelezen. Zeg ons hoe ze jou kunnen triggeren?
Voor beginnende artiesten is het dus absoluut de moeite om eens langs te komen, zichzelf voor te stellen en een mailtje of berichtje via Instagram te sturen. En natuurlijk helpt het ook als ze vrienden, familie en kennissen meebrengen wanneer ze optreden. Dat zorgt voor een leuke sfeer én voor een mooie start.

Een programmator is natuurlijk een muziekfan eerste klas. Wat betekent muziek in jouw leven?
Muziek betekent enorm veel voor mij. Als zaakvoerder heb ik het geluk dat ik elke dag muziek kan draaien waar ik zelf graag naar luister. Alleen dat al maakt me blij wanneer ik de zaak open. En na sluitingstijd nog even de muziek loeihard zetten terwijl ik opkuis, voelt als therapie. Sommige van mijn mooiste herinneringen zijn avonden waarop we na sluitingstijd met enkele (vaste) klanten nog samen naar topplaten luisteren en dansen. Dat zijn momenten die ik niet snel vergeet.

Ik zeg het vaak, maar het is helaas – of gelukkig – de waarheid: zonder cafés is er in feite geen sprake meer van underground, want het zijn de cafés die de bands volop speelkansen geven.
Het zijn uiteindelijk de gezellige buurtcafés die beginnende bands echt een kans geven om podiumervaring op te doen. Alleen met straatoptredens is het moeilijk om verder te groeien. Zulke cafés spelen daarom een belangrijke rol in het lokale muzieklandschap.

Kill your darlings, naar wie kijk je het meest uit van jouw programmatie?
Binnen het programma van de Gentse Feesten kijk ik vooral uit naar Floris Smet, Mensje en Marieke Schenk. Floris heb ik nog nooit live aan het werk gezien, dus daar ben ik erg benieuwd naar. Mensje gaf op 7 mei bij ons een fantastisch optreden, waardoor ik haar heel graag opnieuw zie spelen. En Marieke Schenk is een opkomende Nederlandse artieste waarvan ik stiekem toch wel fan ben geworden. Ook naar haar optreden kijk ik enorm uit.

Instagram

You may also like

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More