Home GrensverleggersUitheems Geduister  #356

Uitheems Geduister  #356

by Nel Mertens

De zomer dooft langzaam uit. Terwijl tassen worden gevuld met schrift en pen, vullen onze gedachten zich met klanken die donkerder kleuren dan het krijtwit van een leeg bord. Van sombere akkoorden die zich nestelen in de stilte van september, tot industriële ritmes die klinken als de klok die een nieuw schooljaar inluidt. Het Uitheems Geduister vreest ook deze week de nacht niet, met nieuws van Paradox Obscur, Foreign Pavement, Zirkulär, Hollow Circuits, Valerio Chrome, Charon, Zwaremachine, Paris Alexander, Eirēnē, The Stave Church en Sexsomnia.

Artwork © Brecht C-arton
Facebook Instagram 

PARADOX OBSCUR
Het Griekse synthduo Paradox Obscur releasete deze week een nieuwe donkere single van hun aankomende album. Iets meer dan 10 jaar al zetten Toxic Razor en Kriistal Ann een beklijvend ijzige sound neer, in synthgedreven extravagante electrotracks. Vulgar Sequence drijft voort op dat elan.

Zoals altijd domineert de kenmerkende krachtige en meeslepende zang van Kriistal Ann de mix. Bitter bitsige vocalen die traag uitgerekt klinken, als een verleiding waarvan je vooraf weet dat ze niet goed afloopt. Daaronder zit dat elektronische kader, met een diepe, resonerende bas en doordrenkt met synthesizers die druipen van het venijn. Zoals vaak komt ritmiek bij hen niet voornamelijk van de beats, maar van de sterke ritmes van de toetsen.

Inhoudelijk gaat Vulgar Sequence over de giftige dynamiek van verslaving, dominantie en manipulatie – psychologische valkuilen die vrijheid en identiteit vervormen, met name door gaslighting en emotionele controle. “We moeten een gezond ego cultiveren en bewust blijven”, aldus het duo. “Kennis bouwt een ondoorgrondelijke persoonlijkheid op, één die moeilijk te manipuleren is. Vrijheid is het hoogste recht, maar die moet van binnenuit worden verworven.”

Vulgar Sequence is digitaal beschikbaar en vind je vanaf 12/09 terug op het album Ikona, dat via Metropolis Records verschijnt en je reeds kan voorbestellen.

Deezer / Bandcamp / Facebook / Website

FOREIGN PAVEMENT
Foreign Pavement
is een nieuw postpunk-/ coldwaveproject, dat zich voorstelt met de mooie woorden: “Geboren vanuit code, maar bedraad met het hart”, én een debuutsingle vermomd als een vonk voor de dansvloer.
John Peel We Miss You is – zoals je kon vermoeden – een eerbetoon aan BBC-legende John Peel, die slaapkamertapes omtoverde tot culthits. Met een knapperige postpunk-bite en coldwave-chill uit de vroege jaren 80 in scherpe baslijnen, urgente gitaren en stuwende ritmes, worden we meegenomen in een broeierige electro-industrial groove met een pulserende analoge-synthbas en koele gitaren. Even verder in de track nemen minimal synths het op tegen vervormde EBM-beats, gecombineerd met etherische melodieën.

John Peel We Miss You is digitaal verschenen via Otticmusic.

LinkTree / Deezer

ZIRKULÄR
Een fan van AI of helemaal niet? Zirkulär alvast wel, want het is een door AI-gestuurd, Duits project dat een synthpop-/ postpunk-/ newwavesound creëert volgens het Kraftwerk-DNA met een vleugje Neue Deutsche Welle. Robotachtige vocalen, stuwende ritmes en surrealistische AI-beelden ontmoeten absurde Duitse teksten.

In plaats van het nieuwigheidje van de nabije toekomst, behandelt Zirkulär AI als een creatief hulpmiddel om een ​​vergeten gevoel van begin jaren 80 te doen heropleven: cool minimalisme, speelse absurditeit en neon melancholie.

Hun debuutep, Die Rote Lampe, geeft ons 5 gedreven en glanzende tracks, waarbij de vocalen soms doen denken aan – een opgepoetste versie van – Rammstein, met een newwavejasje aan. Perfect voor de (Duitse) commercie, denken we dan. De titeltrack is er eentje om na één keer luisteren mee te zingen en er de rest van de dag mee in je hoofd te zitten.

Die Rote Lampe is digitaal verschenen via Otticmusic AI.

LinkTree / Deezer / Spotify

HOLLOW CIRCUITS
Zelfs gothic rock en gitaarwave kan door AI probleemloos gegenereerd worden. Dat bewijst het project (je kan die AI-uitbrengers geen band noemen, toch?) Hollow Circuits met hun eerste single Uncle Creepy. Hoe dat klinkt? Denk aan Britse gitaarwave en postpunk uit de vroege jaren 80: met chorus doordrenkte dubbele gitaren, reverb en lange delays. Het is een Halloween-waardig verhaal over de oom die “geheimen fluistert aan de hemel”, perfect voor griezelige playlists!

Uncle Creepy is digitaal verschenen via Otticmusic AI.

LinkTree / Deezer

VALERIO CHROME
Nog meer AI-debutanten, want ook Valerio Chrome heeft een AI-gestuurde dubbelsingle uit, in het Italo disco-/ newwave-/ synthwavegenre. Beide nummers – Notte di Ruggine en Nel Cuore Del Tempo – brengen een mix van de neon romantiek van synthpop en Italodisco uit de jaren 80 met reflectieve synthwave. Notte Di Ruggine raast door middernachtelijke straten op pulserende drumcomputers en weelderige analoge synths, terwijl Nel Cuore Del Tempo afglijdt naar een met reverb doordrenkte elegie. “Gemaakt met een warme, nostalgische en scherp moderne AI-productie”, laat het label weten. Ja, wat moeten we hiervan denken? Al die AI-deuntjes, plots in onze mailbox?? Het klinkt in elk geval goed, hoewel het ook wel wat weg heeft van Eros Ramazotti die in een EBM-club belandde… Maar ook hij mag daar zijn.

Notte di Ruggine is digitaal verschenen via Otticmusic AI.

Deezer / Spotify

CHARON
Na 15 jaar stilte keert de Finse gothicmetalband Charon terug met hun gloednieuwe single Fall Of Angels.
De band werd oorspronkelijk opgericht in Raahe in 1992, maar brak pas door in de Finse metalscene met hun album Downhearted in 2002. Tijdens hun actieve jaren bracht de band in totaal vijf studioalbums en één compilatiealbum uit. ‘Actieve jaren’, dat betekent dat er ook enkele non-actieve jaren volgden, na hun split in 2011.

In maart 2025 kondigde de band de The Fall of Angels Reunion Tour in Finland aan, die binnen enkele dagen uitverkocht was. Een krachtige comeback van een van de meest iconische namen uit de Finse gothicmetalscene.
Fall Of Angels is een heerlijk klassieke gothmetaltrack van Charon, die ons doet denken aan The Awakening en Diary Of Dreams.

Fall of Angels is digitaal verschenen via Ranka Kustannus.

Instagram / Facebook / Spotify

ZWAREMACHINE
Zwaremachine begon in maart van dit jaar aan hun The Machine Comes Alive Tour 2025. De EBM-/ cyber-/ darkelectroband uit Minneapolis zet zijn Europese tournee op 19 september voort in België, gevolgd door concerten in Nederland en Duitsland, voordat ze het Europese deel van de tournee op 4 oktober opnieuw in België afsluiten:

19/09 – Carolo Culture, Charleroi
20/09 – Au Bout De Nos Rèves, Doornik
04/10 – Jeugdhuis Sojo, Kessel-Lo/Leuven

Bandcamp Facebook

PARIS ALEXANDER, EIRĒNĒ &THE STAVE CHURCH
Inner Sanctum is het resultaat van een nieuwe samenwerking tussen Eirēnē, Paris Alexander &The Stave Church (Bruce Courtney).

“Achter een masker van normaliteit verschuilen zich diepgewortelde geheimen en verborgen woede. Een montage van nauwgezette routines, maar onder de oppervlakte kookt haar bloed van onopgeloste woede. Ze vindt haar stem en komt niet alleen op voor zichzelf, maar ook voor al diegenen die in stilte hebben geleden. Het verhaal eindigt met het omarmen van het verleden en het begin van het genezingsproces, wat een krachtige daad van loslaten symboliseert”, legt Paris Alexander uit.

Sinister, met ontspannende breaks, nemen de drie ons mee in een track waarin innerlijke rust, rust vindt in chaos.

Inner Sanctum is digitaal verschenen.

Paris Alexander / Eirēnē / The Stave Church

SEXSOMNIA
Sexsomnia,
het darkwave-/ electro-/ postpunktrio uit Montréal (Canada), bracht ons deze week Forbidden, hun nieuwe ep, vergezeld van een videoclip. Philip Faith, Pat Gaudette en Michael K. Rien spelen sinds 2021 samen en brachten hun debuutalbum Transcendent vorig jaar uit. Voor deze nieuwe release werkten ze samen met Marita Volodina van het Poolse Stridulum als gastzangeres.

“Invisible chains
Bringing us together
In this quicksand
Struggling not to drown”

“Verleiding is de wond die glinstert, de vlam die wenkt terwijl hij brandt. Verboden verlangen bindt met onzichtbare koorden, en omklemt twee zielen in een greep die sterker is dan ijzer. In haar greep wankelt de geest, verraadt het lichaam zichzelf en wankelt de ziel, gevangen tussen honger en verderf. Elke blik wordt een oproep, elke aanraking een ineenstorting in de diepten waar de rede oplost. Het is een verdrinking die zowel gevreesd als gekoesterd wordt, een koorts waarbij men de dorst zelf drinkt. Wat niet vastgehouden kan worden, wordt het enige wat nodig is… en de cyclus van verlangen wordt zijn eigen wrede heiligdom”, legt de band uit over het thema van de ep.

Baslijnen die knarsen onder synthetische sferen, gedreven percussie en een stem die zweeft tussen aanroeping en overgave. Verlangen klinkt hier destructief en devotioneel, verterend maar toch verleidelijk.

Forbidden is digitaal verschenen.

Facebook Bandcamp

You may also like

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More