Kom binnen in het Uitheems Geduister. Laat het licht achter. En luister. Want in deze duisternis schrijven dromen nog steeds middernachtpoëzie. Deze week met nieuw werk van A Place to Bury Strangers, Rare Kreature, Dystopia, Kill Shelter, Unterschicht, Sea Of Sin, Fir Cone Children, Une Vraie Gothique en Christine Plays Viola.

Facebook / Instagram
A PLACE TO BURY STRANGERS
Wat is er enger dan eng? Nog enger dan een kerkhof? Een kerkhof waar onbekenden begraven liggen…. Nog vreemder is het nieuwe album Rare And Deadly van A Place to Bury Strangers, waarop je een verzameling demo’s, B-sides, afgebroken experimenten en vergeten fragmenten uit een periode van tien jaar (2015-2025) terugvindt. De archiefschuif vol rauwe energie en sonische chaos werd hiermee door A Place To Bury Strangers volledig open getrokken. Ongefilterd, even baanbrekend als vol prachtige fouten. Ook deze tracks bruisen van de onstuimige energie, klinkt electro nog gevaarlijker en werden de randjes opzettelijk rafelig gelaten.
Oliver Ackermanns fantastisch rusteloze geest komt in deze verzameling nog meer tot uiting en eist zijn rechtmatige plek op. Intens, wereldvreemd en tijdloos. En tegelijk een geschiedenisschets van deze legendarische shoegaze-/noiserockband uit New York.
Rare And Deadly is digitaal, op cd, cassette en vinyl verschenen. En wat dat nog meer tot ‘rariteit’ maakt, is dat elk formaat een andere tracklist heeft. Tijd om véél geld uit te geven dus! Koop daarbovenop ook nog een ticketje, want het album wordt ook in België live voor gesteld tijdens een Europese tournee in april, in Magasin 4 in Brussel op 26/4.
RARE KREATURE
Rare Kreature is het soloproject dat Amerikaan Adrian Kreature tien jaar geleden oprichtte. Hij geeft een eigen, eclectische twist aan genres als postpunk, darkwave en deathrock en thematisch verkent hij maatschappelijke kwesties, bekeken door een horrorbril. Met de hulp van een aantal gastzangers wil hij een diverse en meeslepende ervaring bieden voor liefhebbers van darkwave, post-punk en horror uit de jaren ’80.
Vorig jaar bracht hij zijn Halloween-album Noises Beyond uit, waaruit nu het nummer Otra Muerte – met gastvocalist Bitte van het darkwaveduo Silent Cities – wordt uitgelicht met een videoclip
“Otra muerte
By ignorance
They strip our hearts apart
Bury our innocence”
Somber gestemd, neemt hij ons mee in een soberdonkere track over de moderne Mexicaans-Amerikaanse cultuur. Adrian noemt de extreme tactieken van ICE in de VS en de toegenomen discriminatie van immigranten als belangrijke thema’s.
“Het nummer en de bijbehorende video brengen een gevoel van verlies door zinloos geweld over, terwijl ze tegelijkertijd de matriarchale figuren en thema’s van Día de los Muertos en heksenpraktijken vieren als symbolen van de Mexicaanse cultuur”, legt Adrian uit. De clip werd gemaakt door Aaron van 8amfilms.
DYSTOPIA
Zowel de bandnaam als de titel schreeuwen dystopische gedachten uit. Het derde album van de Nederlandse atmosferische blackmetalband Dystopia is er. Door ook psychedelica in hun doomsound te laten blenden, krijgen we een donker, intens, melancholisch en agressief geluid van de band uit Den Helder.
Met slechts twee tracks op het album De Verboden Diepte II: De Weg van de Meeste Weerstand, kiezen ze ook sonisch voor de weg met de meeste weerstand. Samen zijn Confrontatie en De Ultieme Roeping goed voor net geen half uur geluidsverderf, met razend scherpe riffs en rauwschreeuwende vocals. Met interessante tempowissels krijgen we twee razende trips die geen seconde loslaten…
De Verboden Diepte II: De Weg van de Meeste Weerstand is digitaal, op cd en op vinyl verschenen via Immortal Frost Productions.
KILL SHELTER
De Britse Pete Burns stelt met zijn mini-album Slow Burn Sorrow Kill Shelters donkerste werk tot nu toe voor. Tegelijk is het ook zijn persoonlijkste werk, met 7 beklemmende en uitermate emotioneel mooie tracks.
Over de release zei Burns: “Dit is het meest introspectieve en openhartige werk dat ik tot nu toe heb uitgebracht. Ik probeer me niet te verschuilen achter de productie – het is gewoon de emotie en de sfeer die in een moment zijn vastgelegd. Ik wilde dat het direct en echt aanvoelde, zelfs als dat soms ongemakkelijk is.”
Hoewel de instrumentatie minimaal is en de nummers daardoor vrij ‘naakt’ aanvoelen in een ingetogen postpunksound, voelt alles heel fragiel aan.
Slow Burn Sorrow is de centrale track op het album. Een langzaam, introspectief nummer, als eerbetoon en liefdesbrief aan zijn familie. Een melancholisch, nostalgisch werk dat hartverscheurend mooi is.
Slow Burn Sorrow is digitaal en nu ook op tape verschenen.
UNTERSCHICHT
Het Duitse, brute industrial-/ dark electroproject Unterschicht biedt geen comfortabele luisterervaring – ze brengen een statement. Bezieler Sven Hegewald wordt vergezeld door Sandra Güttel op de synths, drums en zang, die emotie en contrast toevoegt aan Hegewalds brute composities. Live wordt het geheel aangevuld door toetseniste Denise Mehlig.
Met Golem Akt II – Krieg und Zerrissenheit zetten ze hun compromisloze, duistere en intense oeuvre voort. Na het eerste hoofdstuk van het Golem-concept leiden ze hun luisteraars met dit vervolgalbum nu nog verder in thema’s als vernietiging, innerlijke onrust en sociale vervreemding.
“Het album gaat over het conflict tussen technologie en menselijkheid, gehoorzaamheid en rebellie. Het is een akoestische weerspiegeling van onze tijd, gekenmerkt door angst, woede en de zoektocht naar betekenis in een uiteenvallende wereld.”, legt de band uit.
Een krachtig manifest dat bulkt van brute elektronische beats, krijgshaftige zang en stormachtige soundscapes.
Golem Akt II – Krieg und Zerrissenheit is verschenen via Danse Macabre Records.
Bandcamp – Instagram – Facebook
SEA OF SIN
Het Duitse new wave-/ popduo Sea Of Sin startte in de nineties, viel even stil, maar is sinds 2018 helemaal terug. Frank Zwicker (zang, tekst) en Klaus Schill (synths, gitaar, productie) hebben hun nieuwe album, The Shape Of A Lonely Soul, gelanceerd, dat het verhaal vertelt van de afdaling van een ziel.
Het gaat over innerlijke worstelingen en de zoektocht naar een uitweg uit emotionele isolatie en de vermeende hopeloosheid van het moderne leven. Muzikaal uit zich dat in pakkende melodieën met opzwepende uptempo beats en rockelementen die de rigide grenzen van het synthpopgenre overstijgen.
The Shape Of A Lonely Soul is digitaal op cd en op vinyl verkrijgbaar.
Facebook – Instagram – Spotify
FIR CONE CHILDREN
Ook Alexander Leonard Donat zit alweer in ons Uitheems Geduister. Met zijn vele projecten zoals Vlimmer en Whole, is het deze keer met een nieuwe high-speed dreampunk single van zijn lo-fi punkproject Fir Cone Children, waarvoor hij zich laat inspireren door zijn twee dochters. Soms vanuit het perspectief van de kinderen, soms vanuit dat van de vader.
Het nummer gaat over het simpele wekelijkse bezoekje aan een Indiase afhaalrestaurant en bewijst dat je prachtige tracks kan maken over de dagdagelijkse deugden. Hoewel die dagelijkse routines als ‘eten’ in de familie Donat er misschien toch net iets anders uitzien dan bij jou thuis. Donat en zijn dochters gaan nl. iedere keer naar het Indiase eetkraampje in nieuwe, absurd op elkaar afgestemde outfits. “Met slakommen, zeven, trechters, rubberen slangen, feestmutsen of gedraaide jasjes,” legt Donat uit. “De regels zijn duidelijk: de dochter beslist, de vader gaat erin mee. Geen ironie, gewoon voor de lol.”
“Zelfs ogenschijnlijk onbeduidende momenten hebben vaak betekenis als je ze die ruimte geeft en niets als vanzelfsprekend beschouwt”, legt de bedenker van Fir Cone Children uit. “Madhu is daarom meer dan zomaar een anekdote – het is een kleine ode aan verbondenheid en het besef dat er iets heel wezenlijks schuilt in onzin. Soms is alles wat je nodig hebt een zaterdagavond, een korte autorit en een joint.”
Met deze uitbundige, uptempo track triggert hij ons alvast voor zijn aankomende twaalfde album Vs. The Real World.
Madhu kan je digitaal horen en kondigt het album Vs. The Real World dat op 1 mei uitgebracht wordt via Donats label Blackjack Illuminist Records .
UNE VRAIE GOTHIQUE
Nieuwe electrokdark/ EBM uit Frankrijk, want Une Vraie Gothique hebben hun debuutalbum gelanceerd. Ulrika en Ferdinand Legendre startten het project drie jaar geleden, waarmee ze een ode aan aan de electro-/ gothscene brengen, met een stroom duisternis en poëtisch suggestieve teksten in het Duits en Frans.
Het duo staat symbool voor het cliché van de vervloekte Franse dichter die na een eenzame jeugd de Duitse heks met haar lyrische en betoverende bezweringen ontmoet. Om iets behoorlijk gewaagds te creëren voor een nogal trots, kritisch en veeleisend publiek, dat snel gewend raakt aan clichés en kloonbands. Maar dat niet per se gewend is aan oprechte en eerlijke ironie, zelfspot en de simpele wens om ‘een echte gothic’ te worden.
Hun debuutalbum R.D.V. au Cimetière laat 9 nummers horen die ogenschijnlijk sober opgebouwd zijn, maar tegelijk hun instrumenten en woorden erg intelligent spaarzaam inzetten. Aanhoor de wolven die huilen, tussen de beats door, Ferdinands rauwe woorden, de techno-details en Ulrika’s verleidelijke mystiek!
R.D.V. au Cimetière is digitaal verschenen via Manic Depression Records.
CHRISTINE PLAYS VIOLA
Hun nieuwste album, F.I.V.E. – Fear Increases Violent Emotions, krijgt hier amper de tijd om af te koelen en daaruit brengt de Italiaanse gothic-/ postpunk- / darkwaveband Christine Plays Viola nu het nummer Desolate Moments met een videoclip.
“When the day’s almost over
with some kind of lover
and you remember once again
that you are nowhere
Torn apart by your disease
with the head in your hands
reveal your true belief
you exist nowhere”
In de video worden live-beelden verweven met abstracte beelden die bij de tekst passen. Muzikanten versmelten met elkaar: de drummer vervaagt tot de verre figuur van de zanger, silhouetten lossen op in texturen en de realiteit wordt vloeibaar. Momenten van intensiteit wisselen af met plechtige passages: stroboscopische witte flitsen en verblindende lichten maken plaats voor langzame, waterachtige bewegingen van beelden die achter vervagende figuren drijven. Een theatrale clip bij een al even theatraal nummer.
Desolate Moments is één van de tracks op het album F.I.V.E. – Fear Increases Violent Emotions, dat in januari verscheen via Cleopatra Records.


