Home Grensverleggers Uitheems Geduister  #339

Uitheems Geduister  #339

by Nel Mertens
Artwork door Wesley Dewanckel
Facebook Instagram

Zwartgevederde tonen, schreeuwend staal. Duister, maar subliem. Dit is geen lied, maar een wapen dat verbindt. Het Uitheems Geduister, deze week met nieuws van Nino Sable, Spiryt, To Avoid, Pure Obsessions & Red Nights, Protokoll 19, The Giant Low, Within Temptation en een compilatie voor een goed doel van Metropolis Records en Distortion Productions.

NINO SABLE
Nino Sable
leverde deze week de perfecte zin aan om dit Uitheems Geduister mee in te leiden, want zijn nieuwste single kreeg de titel This Way Leads Into Darkness.
We kennen hem van de Duitse band Aeon Sable, maar tegenwoordig vooral als solo-artiest. Maar voor dit nummer werkte hij samen met ACM: “ACM schreef en zong dit nummer samen met mij in 2022. Om de een of andere reden is het verloren gegaan. Ik heb dit nummer teruggevonden en ik vind het de moeite waard om het met jullie te delen.”

“Surfing around
on soundclouds
I am floating
on a devil’s wave to nowhere”

Een meeslepend emotioneel nummer over verloren lopen in jezelf, verdwaalt geraken in het leven. De samenzang van de twee artiesten zorgt voor een mystiek sfeertje in een melodieuze tristesse.

Bandcamp Facebook  Website

SPIRYT
Spiryt,
het Franse cold-/ darkwave project van J Luc Crouchet laat opnieuw van zich horen met hun nieuwe album. Inderdaad, hùn. Want waar Crouchet in het verleden vooral solo aan het werk ging, hoorden we op zijn vorige album Hydra (2024) de stem van zangeres Kimberly Kornmeier. En die samenwerking zet hij voort op de opvolger Nepal.
Iets wat we alleen maar toejuichen, wat zijn – soms wat te vlakke – minimalsound krijgt met de vrouwelijke zanglijnen een rebelse punch.
En met die rebellie ging J Luc ook instrumentaal aan de slag, want in bepaalde tracks kan je zijn sound helemaal niet meer als sobere minimal beschrijven. Er duikt loodzwaar drumwerk op en snijdende gitaren drijven de spanning in de nummers op. Een fijne evolutie!

Nepal is digitaal verschenen.

Facebook Bandcamp

TO AVOID
De Duitse dark electroband To Avoid bracht twee ep’s uit: Driver en Trust. Deze fysieke releases bevatten materiaal uit eerdere albums van de band maar ook enkele zeldzame opnames en exclusieve remixen.

Op Driver krijgen we acht nummers, waarbij van de titeltrack een single edit en een demoversie van And I Break uit 2013. De release bevat ook de volledige, originele versie van Driver en remixen van Aesthetische, Cold Therapy, Kant Kino en N-Frequency. Het label omschrijft de release als ‘een solide basis van dreunende baslijnen en snelle, gesequencede synth-loops, spookachtige orkestrale lagen en dramatische, vervormde vocalen’.

De ep Trust laat ons een ‘concert-only’ editie horen die oorspronkelijk in eigen beheer werd uitgebracht in 2022. Hij bevat een messcherpe single edit van Trust, een eerder niet uitgebrachte demo van View uit 2011 en zes remixen van NULL404, Brain Leisure, Funker Vogt, Statiqbloom, Seven Trees en Vein Cramp. ‘Een klassieke EBM-bite uit de late jaren 80, donkere electro-dreiging uit de jaren 90 en een moderne industriële punch’, is hoe het label deze Trust beschrijft.

De releases zijn verkrijgbaar op cd (in zeer beperkte oplage) en als Bandcamp-download via Alfa Matrix.

Facebook / Bandcamp

PURE OBSESSIONS & RED NIGHTS
Pure Obsessions & Red Nights onthulde deze week hun nieuwe krachtige altrocksingle As Dirty As It Cleans.
Een uitdagende tekst al even uitdagend gebracht in een sterke industrialrocksound!

“I scrub my skin with ashes
I wash myself in sin
Oh God, I love what ruins me
My purity is not pristine”

We durven wel zeggen dat dit de sterkste track is die de band tot nu toe uitbracht, ondanks de grote variatie die we de voorbije jaren al kregen van Philippe Deschemin, bezieler van het project. Laat die pure obsessies nog maar even uitblinken in rode nachten! Meer van dit!

Facebook Spotify Bandcamp

PROTOKOLL 19
Jayson Smith (zang, tekst) en Travis Hines (producer, Componist) uit Florida, overdonderen ons regelmatig met een duistere elektronische sound die harde synths, zware beats en agressieve vocalen combineert. Geïnspireerd door het occulte vangen ze de worstelingen van het leven, die je tussen de regels door kan lezen terwijl je op de dansvloer staat.

Met hun dark electroproject Protokoll 19 zijn ze er – na When Will It End – terug met een krachtige nieuwe single. De band zet het thema over mentale problemen voort maar vertoont daarbij geen tekenen van vertraging of verzwakking.

Connect is digitaal verschenen en is de tweede release van het aankomende album van de band, Somewhere Between Purgatory and Hell, dat er binnenkort aankomt via Danse Macabre Records.

Facebook Bandcamp

THE GIANT LOW
Wie fan is van bands als Editors en White Lies, maar vooral ook van de Nederlandse postpunkband The Giant Low, moet zeker de nieuwste single van laatsgenoemde beluisteren! Het is het tweede voorsmaakje dat we van zanger/ gitarist Magnus Malte Olsson, gitarist Maurice Snijders, bassist John Munnich en drummer John Janssen  krijgen uit Echoes of Transgression, hun nieuwe ep die er binnenkort aan komt.

What’s The Point is een rechttoe rechtaan uptempo track, met stuwende gitaren, opzwepende bas en drums in de stijl van postpunk revival bands.
De introverte tekst weerspiegelt wanhoop, spijt en een zoektocht naar betekenis, in een bezwerend energieke track. Er heerst grimmigheid, maar evengoed urgentie. En heel af en toe een sprankeltje hoop… op hoop. “Bring back my hope again… I’m waiting fort his thing to end…”

What’s The Point is digitaal verschenen.

Facebook Spotify

WITHIN TEMPTATION
Met het nummer A Fool’s Parade protesteerde Nederlandse melodische metalband Within Temptation samen met de Oekraïense producer/ zanger Alex Yarmak al tegen de oorlog in Oekraïne. Dat protest wordt nu vervolgd en versterkt met The Invisible Force, een documentaire over moed en muziek in de Oekraïense oorlog. Een muzikaal beeld over veerkracht, doorzettingsvermogen en de kracht van muziek in tijden van oorlog. De docu gaat wereldwijd in première op 6 mei.

De film biedt een persoonlijke inkijk in het leven van de succesvolle Nederlandse metalband Within Temptation tijdens een bepalend moment in hun carrière én in de wereld. In de docu worden de oprichters Sharon den Adel en Robert Westerholt en hun intensieve verbinding met de oorlog in Oekraïne gevolgd. Wat begint als betrokkenheid op afstand, groeit uit tot een krachtig statement van solidariteit, zowel op het podium als daarbuiten.

Vastberaden om meer te doen dan alleen zingen over onrecht, reist Sharon af naar Kiev om fans in het oorlogsgebied een hart onder de riem te steken met een bijzonder concert. Tijdens haar reis ontmoet ze BLIND8, een jonge Oekraïense band met een rauw en hoopvol geluid. Ze nodigt hen uit om mee te gaan op de Europese tour van Within Temptation, maar dat blijkt allesbehalve eenvoudig: voor BLIND8 is het onzeker of ze hun land kunnen verlaten, laat staan of ze na afloop moeten terugkeren naar het front.

De documentaire laat zien hoe de oorlog niet alleen het leven van Oekraïners raakt, maar ook het creatieve en morele kompas van artiesten wereldwijd. Hoever kun je als band gaan in je idealen? En wat gebeurt er als muziek verandert in een vorm van activisme?

Within Temptation: The Invisible Force is een menselijk verhaal over moed, muziek en het onzichtbare, maar voelbare krachtspel dat mensen verbindt in tijden van oorlog.
Bekijk alvast de trailer.

Facebook Spotify

BENEFIETCOMPILATIE VAN METROPOLIS RECORDS EN DISTORTION PRODUCTIONS
Dat je kanker niet geneest met muziek, weten we jammer genoeg wel. Toch kan deze nieuwe release iets betekenen, want Metropolis Records en Distortion Productions brachten deze week een nieuwe benefietcompilatie uit met tracks van prominente artiesten uit de industrial, EBM, synthpop en elektronische scene. De opbrengst gaat naar kankeronderzoek door ‘Young Adult Survivors United’ uit Pennsylvania en de afdeling ‘Colorectal Cancer Research’ van de Universiteit van Pittsburgh.

Op ELECTRONIC SAVIORS, Industrial Music To Cure Cancer, Volume VII : ReUnion werden maar liefst 98 nummers verzameld. Eén voor één nieuwe creaties, speciaal voor deze compilatie.

Artiesten als 16Volt, Acumen Nation, Die Sektor, blackcarburning, Metamorph Feat Stabbing Westward, Negative Format, Out Out, Lead Into Gold, Interface, Xenturion Prime, Ego Likeness, Marc Heal, Red Lokust, Amulet, genCAB, NOIR, Panic Lift, I:Scintilla, Sapphira Vee, Inertia, Hexedene … leverden elk een unieke bijdrage.

Deze release is digitaal verkrijgbaar, in een Regular Edicion Box met 4 cd’s  of een Premium Edition Box met 6 cd’s, een 7″ single en extra merchandise.

Bandcamp

You may also like

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More