Home Live STACKS + AMATORSKI, Antwerpen, Arenberg (28/02/2024)

STACKS + AMATORSKI, Antwerpen, Arenberg (28/02/2024)

by Bart Verlent

Vorig jaar maakte Amatorski een comeback in stijl met het wondermooie album Curves And Bends, Things Veer en dat maar liefst tien jaar na de vorige plaat From Clay To Figures. Inne Eysermans en co kozen ervoor om het album op een unieke manier voor te stellen.

Voor de shows creëerde beeldend kunstenaar Winnie Claessens verschillende installaties waarin (natuurlijke) objecten, materialen en texturen centraal staan. In samenwerking met scenograaf Lucas Van Haesbroeck werd een scenografie uitgewerkt met installaties, camera’s en projecties. De live-uitvoering verkent zo op een ruimtelijke manier de nieuwe plaat en zet een unieke zoektocht op tussen mens, natuur, technologie en fenomenen – met de muziek van Amatorski als perfecte soundtrack.

Op deze tournee wordt Inne bijgestaan door Christophe Claeys (Das Pop, Philemon...) op drums, Timon Persoon op keyboards en Lucien Fraipont (Robbing Millions) op gitaar. Het concert in Arenberg was het voorlaatste optreden van de releasetournee, op 6 maart kan je de band nog aan het werk zien in S.M.A.K. in Gent. Wij trokken naar de Antwerpse Arenberg om deze geweldige band live te beleven.

Het voorprogramma werd verzorgd door de Antwerpse broers Jan en Sis Matthé met hun elektronische project Stacks. Vorig jaar verscheen hun derde langspeler Want op het Amsterdamse label Knekelhuis. Daarop maken de broers een introspectieve reis met melancholische pop en elektronische experimenten. Een vrij indrukwekkend klinkende plaat, we waren dan ook benieuwd of dat live even intens zou zijn.

Stacks

De broers Matthé stonden achter een tafel met verschillende synthesizers, effecten en een laptop. Het zag er allemaal vrij statisch uit, ook al deden de twee hun best om af en toe een danspasje in te zetten. Hun nummers zijn behoorlijk dansbaar en zelfs catchy.

Het feit dat beiden de liedjes samen zongen (met een lading effecten), gaf het optreden een origineel tintje. Muzikaal tappen de twee uit het jaren 80-synthwavevat, waarbij we echo’s hoorden van de jonge Depeche Mode, O.M.D. en Soft Cell, gecombineerd met de melancholische underground wave van Clan of Xymox, Psyche en Twice a Man.

Stacks klonk super professioneel en de set zat uitstekend in elkaar. Zeker een band om in de gaten te houden, want hun nummers zijn heel intrigerend. Aan de live-act kunnen ze misschien nog wat sleutelen, maar dat is toch eerder een detail.

Na een korte pauze was het de beurt aan Amatorski, die op het podium kleine installaties hadden geplaatst. Belicht door gekleurde spots werden deze via een camera uitvergroot, wat voor een heel bijzonder effect zorgde – zeker in combinatie met de muziek.

Het viertal opende de set met een prachtige collage van verschillende soundscapes, terwijl het publiek stilletjes aan weer de zaal binnenkwam. De intro ging over in het betoverende Years To Come, dat live nog intenser binnenkwam dan op plaat. Het was duidelijk dat de muzikanten perfect op elkaar zijn ingespeeld.

De combinatie van subtiele drums, gevarieerd gitaarwerk, pakkende analoge en digitale synthesizerklanken en de breekbare stem van Eysermans klonk magisch mooi en zorgde van begin tot eind voor kippenvel.

Amatorski

Het hele concert voelde als een zweverige trip, waarbij de visuals en de muziek elkaar perfect aanvulden. Bijna elke song van Curves And Bends, Things Veer passeerde de revue, afgewisseld met enkele nummers uit het meer dan tien jaar oude From Clay To Figures. Opvallend was hoe goed beide albums eigenlijk bij elkaar aansluiten.

Als enige bisnummer kregen we nog een frisse en eigenzinnige versie van hun Belpop-klassieker Come Home, die nauwelijks herkenbaar was maar bijzonder boeiend klonk.

Amatorski bewees in de Arenberg dat de band veel meer is dan alleen muziek en dat er goed wordt nagedacht over het hele concept. Een concert van deze band is dan ook een intense ervaring die veel indruk maakt.

We hopen met heel ons hart dat we niet opnieuw tien jaar moeten wachten op de volgende plaat van deze unieke, boeiende band.

Stacks: BandcampInstagram
Amatorski: Facebook Instagram

You may also like

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More