Luminous Dash BE

MICADO + XYRION Wetteren, Starlit Concert De Corridor (27/03/2026)

Foto’s: Patsker Omaer Beguin

Het vierde Starlit Concert, met de door Vangelis geïnspireerde artiesten Micado en Xyrion, kreeg door de verplichte — zij het gratis — inschrijving al snel het label ‘uitverkocht’. Wegens de veiligheidsvoorschriften werden er maximaal vijftig toeschouwers toegelaten in het knusse De Corridor, waardoor vroeg op post zijn de boodschap was. Het evenement werd bovendien overschaduwd door het recente overlijden van de elektronische muzikant Serge Devadder (1966-2026), één van de pioniers van de Belgische ambient en elektronische muziek, die onder meer ook werk uitbracht met Vidna Obmana (Dirk Serries). Patrick Goethals (Amber Synthese) richtte zich nog even tot het publiek met enkele woorden over zijn beste vriend, met wie hij ook muzikaal heeft samengewerkt.

Micado is het project van Frans Lemaire, die al sinds zijn negende met muziek bezig is. Op zijn vijftiende bouwde hij zijn eerste synthesizer en speelde hij orgel in verschillende lokale kerken in zijn geboortestreek. Sinds 2017 hervatte Lemaire zijn muzikale activiteiten als soloartiest onder de naam Micado, een project dat ooit werd opgericht als duo met Koen Vanderschaeve.

Het was inmiddels drie decennia geleden dat de West-Vlaming nog eens live optrad. De zenuwen stonden dan ook strak gespannen bij de start van zijn set. We kregen vier tracks te horen waarin een nostalgische sfeer uit de speakers vloeide. Micado bracht een piano georiënteerde set die bijzonder zacht verteerbaar was. Loungeachtige soundscapes, synth-koren, kriebelende loopjes en mooie pianoharmonieën versmolten tot een soundtrack die ons meteen deed denken aan Franse erotische films uit de jaren zeventig.

Met fraaie deuntjes prikkelde Lemaire de verbeelding en liet hij ons wegdromen naar een zonnig exotisch strandparadijs waar de cocktails rijkelijk vloeien en iedereen zich overgeeft aan gelukzalige momenten. Tijdens Micado’s laatste, intense pianonummer vervoegde Xyrion — de tweede gast van de avond — hem aan het klavier voor een fraaie outro van de eerste set. De bescheiden Lemaire speelde al zijn pianowerk met partituur, maar liet tegelijk duidelijk horen over opmerkelijke talenten als pianist te beschikken.

Xyrion is de alias van muzikant Kenneth Eeckman, waaronder hij sinds 2016 elektronische muziek van divers allooi uitbrengt. We ontdekten dat hij eerder ook al op het B-Wave Festival speelde met gitarist Yves Stroobandt en bovendien met een nummer vertegenwoordigd is op de compilatie 6 Years B-Wave Festival (2020).

Eeckman bracht een indrukwekkende hoeveelheid analoge machines mee om zijn set — laat ons eerlijk zijn: een soort try-out — vorm te geven. Xyrion kampte zichtbaar met de nodige zenuwen, want al snel doken er enkele technische problemen op. We hadden vooraf al het vermoeden dat het geen eenvoudige klus zou worden om zonder computer al die synthesizers, sequencers en analoge modules met elkaar te laten communiceren. We kregen uiteindelijk een uur stotterende kosmische muziek te horen, waarin nochtans heel wat interessante en boeiende fragmenten verwerkt zaten.

Helaas bleek het niet evident om de soundscapes, dronestoten, pianopassages, gesproken samples, new age-flarden en diepe synthstructuren à la Vangelis organisch aan elkaar te breien. De tracks werden op het einde vaak te abrupt afgebroken, terwijl de continuïteit van de set ook nog eens werd ondermijnd door het herhaaldelijk opnieuw instellen en programmeren van de elektronische klankbronnen. Xyrion probeerde werkelijk alles uit de kast te halen, maar verdwaalde helaas in zijn warm gelaagde, zij het gefragmenteerde klanklandschappen. We zijn ervan overtuigd dat het temperen van die overkill aan elektronische toestellen Eeckman in de toekomst dichter bij de kwaliteit van zijn uitgebrachte albums kan brengen.

We mogen nu al verklappen dat het volgende Starlit Concert op vrijdag 29 mei 2026 terug neerstrijkt in De Corridor in Wetteren, met Elshow en SITKA op de affiche. Opnieuw iets om naar uit te kijken.

Bandcamp MicadoDe CorridorBandcamp XyrionBandcamp Serge Devadder

Mobiele versie afsluiten